Haber
  • Anasayfa
  • Haber
  • Bitlis'te Genç Gazeteciler, sertifikalarını aldı
Bitlis'te Genç Gazeteciler, sertifikalarını aldı
access_time Eklenme Tarihi: 04.04.2018 14:37

Bitlis Valiliği Koordinasyonunda Bitlis Gazeteciler Cemiyeti (BİGACEM) tarafından yürütülen Kalkınma Bakanlığı tarafından SODES kapsamında finanse edilen  “Genç Gazeteciler Yetişiyor” isimli projenin birinci etabı kapsamında yemek programı ve sertifika dağıtım töreni düzenlendi.

Proje Koordinatöru Özcan Çiriş yaptığı konuşmada "Genç Gazeteciler Yetişiyor projesi ile gazeteciliğin ihtiyaç duyduğu insan gücünün yetişmesi için adil, dürüst, etik kuralları gözeten ve güvenilir bir gazeteci yetiştirmek için kolları sıvamıştır. Projemize 24 Aralık 2017 tarihinde sözleşme imzalanarak başlanmış olup, 3 aylık hazırlık aşamasının ardından, kurs dönemine geçilmiştir. Toplam 6 haftalık eğitimler sonunda kursiyerlerimiz sertifikalarını almaya hak kazanarak, gazeteci adayı olmuşlardır. Bundan sonra gazetecilik sektöründeki işgücü açığını kapatacak düzeye gelmiştir. Bu projemizin ilk etabıydı. Projemiz devam etmekte olup, Tatvan, Ahlat ve Adilcevaz ilçelerindeki talepleri de değerlendirerek, burada da Genç Gazeteciler Yetişiyor projemizi sürdüreceğiz. Cemiyet olarak bu tür projeleri her zaman sürdürmeye çalışacağız. Bundan sonraki hedefimiz, Cemiyetimiz ile Batı ilerlideki cemiyetler arası gazeteci değişimi projesini hayata geçirerek, farklılıkları ve değişimleri yerinde görmelerini sağlayacağız. Projemizin bir fikir olarak ortaya çıkışından bu yana desteklerini esirgemeyen başta Sayın Valimiz İsmail Ustaoğlu olmak üzere, Kalkınma Bakanlığı yetkilileri, Bitlis Proje Eğitim ve Koordinasyon Merkezi çalışanları, Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kuruluna, Üyelerimize, Kurs eğitmenlerimize ve kursiyerlerimize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.” Diye konuştu.

Projenin önemine ve gerekliliğine vurgu yapan Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu ise, toplumda farkındalık yaratan her projenin önemli olduğuna dikkat çekti.

Kentte Gazetecilerin yetiştiriliyor olmasının son derece önemli olduğunu kaydeden Vali Ustaoğlu, “Toplumda bu tür farkındalık yaratacak projeler bizim için çok önemli. Bu anlamda da Bitlis Gazeteciler Cemiyeti tarafından SODES destekli olarak hayata geçirilen “Genç Gazeteciler Yetişiyor” isimli proje inşallah işiten kulağımız, gören gözümüz olacak Gazetecilik mesleğine ilk adımın atıldığı bir çalışma oldu. Bu anlamda ben kursu başarıyla tamamlayan kardeşlerimizi tebrik ediyorum.” Diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından “Genç Gazeteciler Yetişiyor” isimli proje kapsamında açılan “Temel Gazetecilik Kursu’nu başarıyla tamamlayan Genç Gazeteci adaylarına sertifikaları takdim edildi. Sertifika dağıtım töreninin ardından ise, Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu ve Bitlis Valiliği Sodes Projeleri Koordinasyon Birimine teşekkür plaketi takdim edilerek, hatıra fotoğrafı çekildi.